znajdź książkę
newsleter
Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
12,00 zł
cena
10,80 zł
w promocji
Kup książkę
Marek Miller
Pisanie. Z Ryszardem Kapuścińskim rozmawia Marek Miller
opracowanie graficzne: Maria Drabecka
seria: Humanistyka - wydania indywidualne
wydanie I
2011
oprawa twarda
format 145x205 mm
str. 236 + płyta DVD
ISBN 978-83-07-03279-5

Książka wraz z płytą DVD zawierającą film Ryszard Kapuściński


Wiosną 1987 r. grupa dziennikarzy i studentów skupionych w Pracowni Reportażu zorganizowała przeprowadzenie wywiadu z Ryszardem Kapuścińskim w studiu filmowym w Łodzi. Kilkudniową rozmowę z najsłynniejszym polskim reporterem poprowadził Marek Miller. Zrealizowane wówczas nagranie, uzupełnione zdjęciami wykonanymi przez Ryszarda Kapuścińskiego podczas podróży w Trzecim Świecie, stanowi treść filmu.
Dyskusje, które na temat pisania reportażu Marek Miller prowadził wielokrotnie z Ryszardem Kapuścińskim, tworzą też oś książki. Jej treść dopełniają fragmenty innych wywiadów, artykułów i książek Ryszarda Kapuścińskiego na temat sztuki reportażu, uporządkowane tematycznie przez Marka Millera. Autor Cesarza, Szachinszacha, Imperium, Hebanu opowiada o całym procesie twórczym – od wymyślenia tematu, poprzez zbieranie informacji, opracowanie materiału, po żmudny trud samego pisania. Zwraca uwagę na niezwykle istotne szczegóły, jak tytuł czy pierwsze zdanie tekstu. Chociaż z założenia mówi o ogólnych zasadach powstawania reportażu, to jesteśmy też pewni, że przede wszystkim zwierza się ze swojej metody pracy, zwłaszcza że ilustruje opowieść wspomnieniami i anegdotami ze swego życia, podróży reporterskich, spotkań ze studentami dziennikarstwa.
Książka powinna zainteresować zarówno wiernych czytelników dzieł Ryszarda Kapuścińskiego, jak i osoby pasjonujące się dziennikarstwem, chcące je studiować i uprawiać. 

Marek Miller jest autorem lub pomysłodawcą i współtwórcą książek poświęconych dokumentowaniu – w reportażu, filmie, codziennej pracy dziennikarskiej – wydarzeń współczesności. Najbardziej znane spośród tych publikacji to: Kto tu wpuścił dziennikarzy (1981), Reporterów sposób na życie (1983), Filmówka: powieść o łódzkiej szkole filmowej (1992),Dziennikarstwo według Jana Pawła II (2008). Jest także współautorem nowatorskiego opracowania dziejów getta łódzkiego w latach 1939–1945 pt. Europa wg Auschwitz – Litzmannstadt Ghetto" (2009). 


Książkę czyta się jednym tchem, bo pokazuje inną twarz Kapuścińskiego – pisarza postawionego wobec dylematów sztuki, religii, historii. Czasem olśniewającego, a czasem zdumiewająco bezradnego. To nie apologia, lecz przwdziwy  przejmujący portret człowieka.
Jan Tomkowski


W tej książce Rysiek jest taki, jakikiego znałam: i przenikliwy, i natchniony. Warto z nim pobyć.
Hanna Krall


Miller szanuje i podziwia mistrza i przyjaciela, ale jest bezlitosny – powiedz! Powiedz jeszcze! I Kapuściński mówi – więcej i głębiej. Bliżej ludzkiej skóry.
Piotr Wojciechowski


 

Koszyk jest pusty
53,00 zł
Ryszard Kapuściński
13,30 zł
Jerzy Giedroyc, Czesław
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2017 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij