Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Wydarzenia
Kondrat czyta Konwickiego
  • Kondrat czyta Konwickiego

09 marca 2015 | audycja radiowa

"Kalendarz i klepsydra" w radiu

 

Jak zapowiada Radio Kraków to będzie najważniejsza spośród literackich premier miesiąca. Od poniedziałku (9 marca) przez dwa tygodnie o godz. 11.45 i 22.50 w "Radiowej bibliotece" fragmenty jednej z najbardziej znanych książek, zmarłego niedawno Tadeusza Konwickiego, na antenie Radia Kraków będzie czytał Marek Kondrat.

 

Opublikowany w 1976 roku Kalendarz i klepsydra zaliczany jest do klasyki literatury polskiej. Ten "łże-dziennik" Konwickiego tuż po wydaniu stał się jedną z najgłośniejszych, najszerzej dyskutowanych, omawianych i i najbardziej rozchwytywanych książek. Kilkunastotysięczny nakład Kalendarza i klepsydry rozszedł się w ciągu zaledwie kilku dni, a egzemplarze książki pożyczano sobie pod zastaw.

W tym dzienniku, prowadzonym przez pisarza w latach siedemdziesiątych, znajdujemy nie tylko notatki, czujne obserwacje ówczesnego życia kulturalnego, obyczajowego czy politycznego, ale też nierzadko ironiczne i cięte portrety najbardziej znanych postaci ówczesnego życia kulturalnego (m.in. reklama Antoniego Słonimskiego, Marka Hłaski, Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego).

To również książka niezwykle ważna dla Marka Kondrata, dlatego bez chwili wahania przyjął propozycję radia. - Chciałem najpierw powiedzieć, że jestem dumny z tego, że mogę chociaż spóźniony przeczytać tę książkę - mówił Radiu Kraków aktor. - Ale dziś właściwie od tego uciekam i mówię, ze z wielką przyjemnością wracam do jego słów, do jego zdań, bo one są niesłychanie mi bliskie i jak czytam kilka słówek, to od razu widzę i słyszę pana Tadeusza.

 

Radio Kraków, "Radiowa Bibiloteka"

9 - 23 marca br., godz. 11.45 i 22.50

 

Link do źródła


Pozostałe aktualności: marca 2015

Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2019 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL