Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
znajdź książkę
katalog
newsleter
Wydarzenia
  • "Kryjówka" zakwalifikowana do Angelusa

19 marca 2013 | konkurs

Książka Normana Manei kandyduje do Literackiej Nagrody Europy Środkowej


Spośród 50 zgłoszonych do 8. edycji konkursu o Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus 2013 wybrano 41 tytułów, które będą walczyć o nagrodę główną. 
Wśród nich jest Kryjówka Normana Manei.

Jury w sierpniu tego roku ogłosi najpierw 14 tytułów, z których we wrześniu wybierze siedem finałowych. Zwycięzca zostanie ogłoszony 19 października podczas uroczystej gali w otwartym po przebudowie Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Norman Manea Kryjówka 
Przekład Kazimierz Jurczak 
Powieść – niespodzianka. Norman Manea dotychczas nie sięgał do prozy sensacyjnej. Tym razem śledzimy historię Petera Gaspara, rumuńskiego emigranta w Stanach Zjednoczonych, potomka ocalonych z Holocaustu Żydów, który otrzymuje dziwny list z zaszyfrowanymi pogróżkami. Policja podejrzewa, że autorem listu jest ktoś ze środowiska skrajnie prawicowych sympatyków przedwojennej Żelaznej Gwardii i admiratorów wybitnego intelektualisty Dimy. Gaspar pewnego dnia znika, a jego przyjaciel, profesor Gora na próżno szuka w książkach klucza do całej historii. W narracji nie zabraknie miejsca dla obsesyjnej miłości do pięknej kobiety, niebezpiecznych związków z urodziwymi, inteligentnymi i piekielnie niebezpiecznymi studentkami oraz … ataku na World Trade Center.
Przy wszystkich pozorach sensacyjności, powieść jest w istocie rzeczy wnikliwym studium psychologicznym na temat osamotnienia, miłości i ludzkich niepowodzeń. Poza tym, jest to wciąż ten sam Norman Manea z Powrotu chuligana: pisarz, którego pamięć jest zdominowana przez doświadczenia Holocaustu i komunizmu, nie stroniący od odniesień do własnej biografii, operujący łatwo rozpoznawalnym stylem – nieco nerwowym i rozedrganym, pełnym obsesyjnych nawrotów, powtórzeń i nieoczekiwanych skojarzeń.

Norman Manea (ur. 1936) rumuński pisarz żydowskiego pochodzenia, żyjący obecnie w Nowym Yorku, profesor kultury europejskiej Francis Flournoy i pisarz rezydent w Bard College. Jest autor opowiadań, esejów zajmujących się tematyką Holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją. Był komentatorem politycznym w m.in.: „New York Times”, „Newsweek”, „Economist”. Uznany za jednego z najbardziej uzdolnionych i oryginalnych pisarzy swojego pokolenia („World Literature Today”) został wyróżniony m.in. Nagrodą Fundacji Guggenheima i MacArthura.
Na język polski przetłumaczono: Październik, godzina ósma (2000), O klownach. Dyktator i Artysta (2001) i Powrót chuligana (2009).Pozostałe aktualności: marca 2013

Koszyk jest pusty
strona główna nowości zapowiedzi księgarnia wydarzenia kontakt dla autorów polityka prywatności mapa serwisu
Copyright © SW Czytelnik 2006 - 2019 | Projekt graficzny Maria Drabecka | Wykonanie: YELLOWTEAM.PL